Kurye Yunus Emre Göçer’i öldüren Somaliliyi biliyoruz… Peki ya Menduh Hoca… Kamuoyu mahkeme kararını bekliyor

İstanbul’da 17 Aralık 2023 tarihinde bisikletiyle Kartal istikametine giden Menduh Lutfijah’a arkasından seyreden A.D. yönetimindeki hafif ticari araç çarptı. Lutfijah çarpışmanın etkisiyle başını aracın ön camına çarparak ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Lutfijah 28 Şubat 2024’te hayatını kaybetti. Kazaya ve Lutfijah’ın hayatını kaybetmesine ilişkin hukuki sürecin sürdüğü kaydedilirken kazada Lutfijah’ın bisikletine arkadan çarpan aracın şoförünün tutuksuz yargılandığı öğrenildi.

Olaya ilişkin mahkemenin vereceği karar kamuoyunda merak konusu oldu.

“MENDUH HOCA”YA ANMA TÖRENİ

Öte yandan, Arnavutluk Atletizm Milli Takımı’nın sporcusu ve hocası olduğu öğrenildi. 1990 yılından beri Türkiye’de yaşadığı kaydedilen Lutfijah’ın birçok insanın hayatına dokunan bir spor adamı olduğu belirtildi. Türkiye’de spor camiasında “Memduh Hoca” olarak da tanınan Menduh Klement Lutfija için İstanbul’da bulunan Pamuk Spor Kulübü‘nde bir anma töreni düzenlendi.

Törene Memduh Hoca’nın çok sayıda öğrencisi, arkadaşı ve seveni katıldı. Törende Memduh Hoca ile ilgili anılar, yaşanmışlıklar ve onun kişilik özellikleri anlatıldı.

CENAZESİ TİRAN DİNAMO STADI’NDA YAPILDI

Daha sonra cenazesi Türkiye’den Arnavutluk’a gönderilen olan Menduh Hoca’nın cenaze töreni 10 Mart’ta Tiran Dinamo Stadı’nda düzenlendi.

AKILLARA SOMALİ CUMHURBAŞKANI’NIN OĞLU GELDİ

Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud, 30 Kasım’da İstanbul’daki Aksaray Kennedy Caddesi’nde trafikte seyir halindeyken Yunus Emre Göçer’in kullandığı motosiklete arkadan çarpmış, yaralı olarak hastaneye kaldırılan Göçer 6 Aralık’ta hayatını kaybetmişti. Daha sonra Mahmud’un yurt dışına çıktığı tespit edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, olaydan hemen sonra düzenlenen kaza tespit tutanağında motosiklet sürücüsünün şerit değiştirme kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle kusurlu olarak yer aldığını, araç sürücüsüne bir kusur atfedilmediğini, gözaltına alınan Mahmud’un bu yüzden “taksirle yaralama” ile suçlandığını ve serbest bırakıldığını açıklamıştı.

Başsavcılık dosyanın 7 Aralık’ta trafik bilirkişisine gönderildiğini ve bilirkişinin aynı gün Göçer’in bir kusuru olmadığı yönünde görüş bildirdiğini, bunun üzerine 8 Aralık’ta Mahmud hakkında yakalama kararı çıkarıldığını fakat zanlının 2 Aralık’ta ülkeden ayrıldığının tespit edildiğini belirtmişti. Bunun üzerine, kaza sonrası olay yeri incelemesini ve ilk kusur değerlendirmesini yapan polis memurları hakkında adli soruşturma başlatılmıştı.

Bakan Tunç, ilerleyen günlerdeki açıklamalarında Somali adli makamları ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek, kaza hakkında hazırlanan iki rapor arasındaki farkın Adli Tıp tarafından da araştırıldığını kaydetmişti.

Türkiye’ye gelerek 12 Ocak’ta Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda ifade veren Mahmud hakkındaki yakalama kararı, ifadesi sonrası kaldırılmıştı.

Mahmud önce “taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış, daha sonra bu ceza 27 bin 300 lira adli para cezasına çevrilmişti. İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi bu kararın Mahmud”un kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu, yargılama sürecinde duyduğu pişmanlık göz önünde bulundurularak alındığını açıklamıştı. Mahmud’un ayrıca 6 ay süreyle ehliyetine el konulmuştu.

MENDUH KLEMENT LUTFIJA KİMDİR

25 Temmuz 1954 tarihinde Tiran Arnavutluk’ta doğdu. Spora 1966 yalında başladı. 1970 yılından itibaren Tirana “17 Nentori” Spor Kulübü’nde profesyonel olarak atletizm ve koşu branşlarında yüksek dereceler yakaladı. Ayrıca beden eğitmeni olarak çalıştı.

Menduh Klement Lutfija, Arnavut Spor Federasyonu Tirana “17Nentori” Kulübü’nün Milli Takımı’nın dekatlon sporun şampiyonu olarak iki altın madalya, 20 birincilik, 14 ikincilik, 20 üçüncülü kazandı. Ayrıca Atletizm Milli Takımı’nın antrenörü olarak çalıştı. 2021 yılında Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilır Meta tarafından Büyük Usta ödülü ile onurlandı.

1990 yılından beri eşi ve cocukları ile birlikte İstanbul’da ikamet eden Menduh Hoca; Fenerbahçe, Eczacıbaşı, Galatasaray, Pamuk Spor gibi kulüplerde kondisyon antrenörü olarak görev yaptı.

1994 yılında İstanbul Triatlon takımını oluşturdu. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda yüksek dereceler ve IRONMAN ödülü ile triatlon takımını çalıştırdı. Fenerbahçe Kürek Takımı’nın antrenörlüğü yaptığı dört Milli Olimpiyat’ta iki kürek şampiyonu Alican Kaynar ve Avrupa şampiyonu olan kız kardeşi Pınar Kaynar’ı da olimpiyatlara hazırladı.

Arda Ormancı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x